══════╬═╬╬═╬══════
♥」استاد معظم آیت الله علی #فروغی

🍃شرح #بیداری #دل
قسمت_هفتم

🔸اگر به محضر یک ولی از #اولیاء الهی که غرق در #عشق پروردگار عالم اند برسیم، در این هنگام در #حضور خدا نشسته ایم. لذا #امام_صادق علیه السلام در پاسخ به ابو بصیر که از حضرت در مورد امکان زیارت خدای متعال در قیامت پرسیده بود، فرمود:
«نَعَم ، و قَد رَأوهُ قَبلَ يَومِ القِيامَةِ ! فقُلتُ : مَتى ؟ قالَ: حِينَ قالَ لَهُم : «أ لَسْتُ بِرَبِّكُم قالوا بَلى» ثُمَّ سَكَتَ ساعَةً ، ثُمَّ قالَ : و إنَّ المُؤمِنينَ لَيَرَونَهُ في الدّنيا قَبلَ يَومِ القِيامَةِ ، أ لَستَ تَراهُ في وَقتِكَ هذا ؟!» [1] آرى، پيش از روز #قيامت هم او را ديده اند! عرض كردم: چه وقت؟ فرمود: هنگامى كه به آنان فرمود: «آيا من پروردگار شما نيستم؟ گفتند: چرا». سپس حضرت لحظاتى سكوت كرد و آن گاه فرمود: همانا مؤمنان، خدا را در دنيا و پيش از روز رستاخيز مى بينند. آيا همين حالا تو او را نمى بينى؟!
به ابوبصیر فرمود : «الست تراه فی وقتک هذا؟» آیا خدا را در این وقت نمی بینی؟
🔹یکی از اهل معرفت در مقام معنی کردن فراز «أ لَستَ تَراهُ في وَقتِكَ هذا ؟!»حدیث ،می فرمود، مراد امام صادق علیه السلام این بوده که :«اُنظر بهذا الجالس فی المجلس» یک نگاهی به من کن ببین آیا خدا را نمی بینی؟ یعنی خدا در وجود من در #تجلی است. امام صادق علیه السلام عبد خداست اما
🍃«ها علی بر بشرٌ کیف بشرٌ؟
ربه فیه تجلی و ظهر»[2]

🔸این جاست که همنشینی با ایشان #همنشینی با خدای متعال خواهد بود!
🍃هر که خواهد همنشینی خدا
گو نشیند در حضور اولیاء [3]
🍃که درونشان صد قیامت نقد هست
کمترین آنک شود همسایه مست[3]

🔹خوبان عالم #قیامت اند چنان وجود انسان را زیر و زبر کرده و در جان آدمی #محشر کبری به پا می کنند که اگر آدم را قابلیت باشد او را به #شهود حق تعالی رسانده و #مست حضرتش می کنند.
🔸لذا این که در مجامع روایی جهت زیارت و یک قطره #اشک برای ابا عبد الله الحسین علیه السلام خواص و ثواب های عظیمی ذکر شده است همگی از آثار توجه و هم نشینی با #اولیاء الهی که خدا در آنها تجلی نموده می باشد. در مجلس یاد ابا عبد الله الحسین علیه السلام با یک قطره اشک بهشت نقد حاصل می شود .
🍃من که امروزم بهشت نقد حاصل می شود
وعده فردای زاهد را چرا باورکنم؟[4]
🔸اتّجر نقدا بالنقد !
🔹اگر بخواهیم #عاشورا را تفسیر کنیم برای آن یک تفسیر #عاطفی وجود دارد که با آن عاطفه تمام بشریت به جوشش در می آید و یک تفسیر #عاقلانه وجود دارد که با آن همه می فهمند که عاشورا لازم است و یک تفسیر #عاشقانه برای عاشورا وجود دارد که با آن دل ها متوجه ابا عبد الله الحسین علیه السلام می شود.
🔸 قبل از واقعه کربلا امیرالمؤمنین علیه السلام کربلا را تفسیر #عاشقانه نموده و در مورد کربلا فرمودند «هذا مَصَارِعُ‏ عُشَّاقٍ‏ شُهَدَاءَ»[5] و بعد از عاشورا نیز زینب سلام الله علیها تفسیری عاشقانه از عاشورا ارائه داد، که در مجلس ابن زیاد فرمود:«ما رایت الا جمیلا»
🔹وقتی انسان هوای نفس و آفات آن را از بین برد و عشق و محبت الهی به دل آدمی وارد شد و روح قالب زیبا پیدا کرد، در این هنگام هر چه که می بیند و می گوید و هرچه که بر او وارد می شود و هر چه که از او صادرمی شود #زیبایی خواهد بود.
🍃بمیرید بمیرید و زین نفس ببرید
که این نفس چو بندست و شما همچو اسیرید
🍃یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان
چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید[6]
🔸و الا تا گرفتار نفسانیت هستیم مرده ای بیش نیستیم!
هر که از این نفس مرد، زنده است .اگر آدمی از این خودیت مرد، جمال الله و زیبایی ها را خواهد دید و به پادشاهی مملکت جان خود دست خواهد یافت، در این هنگام است که همانند زینب سلام الله علیها خواهد گفت:«ما رایت الا جمیلا»
هر چه دیدم زیبایی دیدم.
🍃بهشت عدن اگر خواهی بیا با ما به میخانه
که از پای خمت یک سر به حوض کوثر اندازیم[8]
────────────────────────────
[1] (التوحيد (للصدوق)، ص: 117)
[2]غدیریۀ ملا مهر علی خویی
[3]مولوی
[4]دیوان حافظ غزل 346
[5] (بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏41، ص: 295)
[6] دیوان شمس -غزل شماره 636
[7]دیوان حافظ-غزل شماره 374
[8] دیوان حافظ-غزل شماره 374
➖➖➖➖➖
🌏 http://forooghetohid.com
💟 @forooghetohid
🔷http://instagram.com/forooghetohidlive stats