روزنامه وطن امروز


اولین اوراق مرابحه ارزی کشور منتشر شد

برای نخستین ‌بار در کشورمان اوراق مرابحه ارزی منتشر شد. پیش از این به کرات اوراق مرابحه به شکل ریالی در اقتصاد ایران منتشر شده بود و جایگاه مناسبی در تامین مالی پروژه‌های اقتصادی پیدا کرده بود. اوراق ارزی در کنار اینکه در صورت افزایش قیمت ارز مشمول سود ریالی می‌شود سود 6 درصد نیز دارد. البته در شرایط کنونی ثبات بازار ارز بعید به نظر می‌رسد سودی بیش از 6 درصد به خریداران این اوراق برسد. فارغ از امتیازاتی که این اوراق برای تهیه‌کننده دارد، می‌تواند ابزار بسیار مطمئن و خوبی برای تامین مالی صنایع بزرگ کشورمان که عمدتا نیازمند ارزهای جهان‌روا هستند باشد. در حال حاضر صنایعی مانند پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، فولادی‌ها و... نیازمند ارز برای توسعه زنجیر خود هستند که این اوراق این ظرفیت را برای آنها ایجاد می‌کند. از نکات مثبت این روش تامین مالی غیرتورمی بودن است. یعنی احتیاج نیست دولت برای تامین مالی پروژه‌های ملی دست به انتشار پول یا ارائه تسهیلات تکلیفی که در نهایت منجر به برداشت ذخیره قانونی می‌شود بزند.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3921/1/272724/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۴ آذر ۱۴۰۲ | ۰۱:۵۵

صداوسیما و مواجهه با یک معادله نه‌چندان پیچیده

برنامه‌هایی می‌توانند در بستر صداوسیما حضور یابند که به خودی خود برندی باشند دارای حداقل استانداردهای لازم فنی و هنری؛ برنامه‌هایی مثل «پایتخت»، «نون خ» و ...که در بستر صداوسیما توانسته باشند هر بار جمع زیادی از مخاطبان را با خود همراه کنند و نشان دهند توانایی جذب مخاطب را در هر دوره و برهه‌ای دارند.
از سوی دیگر در این میان صداوسیما باید به قاعده‌ای هوشمندانه رفتار کند که برنامه‌های مختلف پس از برند شدن برای حضور مجدد در بستر صداوسیما همچنان مشتاق باشند و احساس کنند حضورشان در این بستر به جایگاه و اعتبار آنها شأنی ویژه و بالاتر می‌بخشد.
طبیعی است اگر صداوسیما نتواند شأن و جایگاه مرجعیت خود را حفظ کند، آن وقت برندها احساس خواهند کرد حضورشان در صداوسیما نه‌تنها قدشان را بلند نمی‌کند، بلکه حتی ممکن است باعث شود کوتاه‌تر به نظر برسند.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3921/1/272726/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۴ آذر ۱۴۰۲ | ۰۱:۳۰

هنری کیسینجر، قوه عاقله شیطان بزرگ بود اما پس از مرگش در دستگاه دیپلماسی آمریکا دنباله‌رویی ندارد

امروز کسی شک ندارد کیسینجر جوان، سیاس‌تر و ریاکارتر از رئیس آینده‌اش در کاخ سفید بود. او در واقع تنها چهره مهم کاخ سفید بود که از دولت بدنام نیکسون (1974- 1969) قسر در رفت و سرانجام در دولت جمهوری‌خواه بعدی به ریاست جرالد فورد به آرزویش یعنی دبیری دپارتمان دولت یا همان وزارت خارجه رسید و با مدیریت جنایات آمریکا در ویتنام در سطح افکار عمومی، در نهایت جایزه صلح نوبل (1973) را هم از آن خود کرد؛ آن هم درست در همان سالی که کودتای خونین پینوشه علیه دولت قانونی آلنده را از واشنگتن رهبری ‌کرد.
با مرگ او در 100 سالگی در پایان «قرن کیسینجر»، میراث او در دیپلماسی آمریکایی تقریبا محو شده است. سیاست دوپاره‌شده آمریکا به وضوح فاقد دیپلمات‌هایی متفکر، ماهر و بانفوذ است که حتی از پس حل مشکلات و اختلافات داخلی برآیند، چه رسد به اینکه بخواهند نقش کیسینجر را در قامت یک راهبر یا میانجی بین‌المللی تقلید کنند.
http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3921/1/272721/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۴ آذر ۱۴۰۲ | ۱۲:۵۴

کاهش 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن در پرند مسکن مهر متری ۱۸ تا ۲۲ میلیون تومان

همزمان با ثبات نسبی قیمت مسکن در شهرهای بزرگ مانند پایتخت، شاهد کاهشی شدن قیمت‌ها در شهرهای اقماری هم هستیم. برای مثال قیمت هر متر مربع مسکن در شهر پرند ظرف چند ماه گذشته کاهش 10 تا 30 درصدی را تجربه کرده است.
آمارهای رسمی ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی گویای آن است که قیمت مسکن در آبان سال جاری نسبت به ماه قبل خود کاهش یافته است. بر این اساس متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در آبان‌ امسال ۷۵ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 0.4 درصد کاهش داشته است. همزمان اما حجم معاملات 14.8 درصد رشد داشته که نشان می‌دهد همزمان با پویایی بازار، قیمت‌ها هم به یک ثبات نسبی دست پیدا کرده‌اند.
بنا بر آخرین آمار ارائه‌شده از سوی وزیر راه و شهرسازی، در حال حاضر 1.9 میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور تحت عنوان نهضت ملی مسکن در حال ساخت است و از سوی دیگر 900 هزار قطعه زمین در قالب‌های مختلف مانند مسکن روستایی به متقاضیان تخصیص داده شده است.
http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3920/1/272681/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ | ۰۴:۵۰

میدان جنگ غزه بعد از آتش‌بس

📝مهدی بختیاری

مهم‌ترین هدفی که از همان 7 اکتبر بارها اعلام شد، عملیات گسترده زمینی ارتش اسرائیل برای نابودی کامل حماس و تعیین یک رژیم امنیتی جدید برای غزه و البته آزادی اسرا آن هم بدون مذاکره بود اما هیچ‌کدام از این اهداف محقق نشد.
ساختار رزم حماس (به‌رغم بمباران‌های گسترده و وحشیانه هوایی اسرائیل که منجر به شهادت بیش از 15 هزار زن و کودک و انسان بی‌گناه شد) تقریباً دست‌نخورده باقی مانده است. رهبران اصلی حماس همچنان حاضر هستند و گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز در نبرد زمینی آسیب‌های زیادی به ارتش اسرائیل وارد کرده‌اند.
از طرف دیگر، حمله گسترده زمینی به غزه که از ابتدا هم با تردیدهای فراوان از سوی مقامات اسرائیلی مواجه بود، به حمله محدود و کُند در شمال نوار غزه تغییر کرد و اگرچه آنها توانستند بخش‌هایی از شمال این منطقه را اشغال و ارتباط آن با مناطق جنوبی را قطع کنند (هرچند این ارتباط در زیر زمین و از طریق تونل‌ها برقرار بود) اما دستاورد نظامی ملموسی برای صهیونیست‌ها محقق نشد.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3920/1/272687/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ | ۰۴:۱۶

صفحه نخست وطن امروز، ۱۳ آذر ۱۴۰۲

@vatanemrooz | http://vatanemrooz.ir

۰ ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۱۰:۲۶

دیپلمات شعبده‌باز در دوزخ!

📝محمدکاظم انبارلویی

چهارشنبه گذشته مردی در آمریکا به سوی جهنم رهسپار شد که در کارنامه مسؤولیت‌های کلیدی او در ساختار هژمونی غرب، کشتار بی‌رحمانه میلیون‌ها نفر ثبت شده است.
. سهم او در کشتار، آوارگی و گسترش اشغالگری و جنایات جنگی رژیم غاصب صهیونیستی حتی در ۱۰۱ سالگی و در نبرد اخیر توفان الاقصی یک سهم عمده و تعیین‌کننده است. او در تمام اتاق‌های جنگ نرم و سخت آمریکا در جهان به مدت نیم‌قرن در صدر می‌نشست و هدایت فکری اصحاب نار را به عهده داشت. کیسینجر پشت همه جنایات آمریکا علیه ایران از کودتا تا جنگ داخلی و خارجی بود و البته هیچ یک از طرح‌های ضدایرانی وی راه به جایی نبرد.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3919/1/272643/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۰۶:۵۲

صفحه نخست وطن امروز، ۱۲ آذر ۱۴۰۲

@vatanemrooz | http://vatanemrooz.ir

۱ ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۰۱:۵۱

واکنش‌های تند به تراژدی میبد بار دیگر اهمیت روشنگری در زمینه مواجهه با اتباع و جلوگیری از آغاز یک چرخه خشونت را یادآوری کرد

مساله مهاجران افغانستانی هر روز بیشتر از دیروز تبدیل به یکی از چالش‌های ذهنی جامعه می‌شود؛ چالشی که در صورت عدم برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند آغازگر دومینویی از مشکلات جدید باشد. کنترل و مهار نسبی ورود غیرقانونی اتباع از یک‌سو و فعالیت فرهنگی و رسانه‌ای برای جلوگیری از واکنش‌های خشونت‌آمیز و هیجان‌زده را می‌توان به موازات هم علاجی برای این شرایط دانست.
پنجشنبه ‌شب خبر یک حادثه تلخ در میبد استان یزد منتشر شد که در درگیری خیابانی یک نوجوان 15ساله به ضرب چاقوی یکی از اتباع خارجی به قتل رسیده بود. انتشار این خبر واکنش‌های تندی را به همراه داشت تا جایی که برخی شهروندان میبدی به محل سکونت اتباع خارجی در این شهر حمله کردند. این واکنش غیرقانونی در شرایطی بود که پلیس در یک نیمروز قاتل را دستگیر کرد.
تبدیل موضوع اتباع به یک سوژه ملتهب که آبستن جنگ شهری و درگیری خیابانی شود یکی از نقشه‌های مورد علاقه دشمنان خارجی ایران است.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3919/1/272645/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۰۱:۵۰

گفت‌وگو با موسی‌حقانی درباره سیاست تشکیل رژیم صهیونیستی علیه ایران و کشورهای اسلامی

محمدرضا پهلوی به عنوان دومین رئیس کشور اسلامی، رژیم صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسد .روابط امنیتی و پیمان‌های امنیتی که اوج روابط گسترده ۲ رژیم را با همدیگر نشان می‌دهد بین پهلوی و آنها منعقد می‌شود. در همین دوره، در همین دوره‌ای که اساسا رژیم پهلوی از همان ابتدا دارد کمک می‌کند به تشکیل دولت یهودی در منطقه و بعد هم این همه خدمات گسترده به صهیونیست‌ها برای تثبیت رژیم صهیونیستی می‌دهد شما می‌بینید اسرائیل تبدیل می‌شود به یکی از مهم‌ترین مراکز خرید و فروش اشیای باستانی ایران.
کل سرزمین ایران بویژه مرزهای شمالی و مرزهای جنوبی ما را تبدیل می‌کنند به پایگاه‌های جاسوسی علیه کشورهای منطقه و با همه‌ این خدماتی که رژیم پهلوی به آنها ارائه می‌داد می‌بینیم باز این اسرائیل بود که تعیین می‌کرد غربی‌ها اعم از انگلیس یا آمریکا چه چیزی در اختیار ایران بگذارند. آنجا هم باز همان سیاست تجزیه‌ و کنترل ایران در دستور کار آنها قرار داشت.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3918/1/272594/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۰۲:۵۸

گفت‌وگوی «وطن امروز» با اسرای فلسطینی آزاد ‌شده در مبادله اخیر:
سردار سلیمانی دلیرانه کنار مقاومت ایستاد

خانم عبداللطیف نجم: از دوران کودکی به یاد دارم که ایران و مردم این کشور همواره در کنار ما بودند و از ملت ما شجاعانه حمایت کردند. خداوند شهید قاسم سلیمانی و همه شهدایی را که در کنار مردم و مقاومت دلیرانه ایستادند، رحمت کند.
سلطان سامر سرحان: 24 بار بازداشت شدم و آخرین مرحله بازداشتم در 16 سالگی بود که به 30 ماه حبس محکوم شدم ولی در تبادل اسرا آزاد شدم.
نهایه صوان: بهترین خاطره من در زندان این است که با زندانیان و زنان فلسطینی دیگر در زندان آشنا شدم. درد و رنج آنها بسیار زیاد بود و باعث می‌شد رنج خود را فراموش کنم.
ساره ایمن عبدالعزیز: رژیم صهیونیستی به دنبال آن بود که مدت زندان من را به 8 سال برساند که در جریان تبادل اسرا آزاد شدم. وی با تشکر از روزنامه «وطن امروز» که به زنان فلسطینی اهمیت داده است و با آنها درباره شرایط اسارت مصاحبه می‌کند، بیان کرد: از مردم ایران تشکر می‌کنیم، شما کنار ما ایستادید.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3918/1/272601/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۲:۴۴

صفحه نخست وطن امروز، ۱۱ آذر ۱۴۰۲

@vatanemrooz | http://vatanemrooz.ir

۰ ۱۰ آذر ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۵

۹ روز سرنوشت‌ساز برای پرسپولیس

تیم تحت هدایت یحیی گل‌محمدی که فصل گذشته را با کسب تمام جام‌های داخلی به اتمام رساند، پس از غلبه بر استقلال تاجیکستان در هفته سوم دور گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا دیگر طعم پیروزی را نچشیده و در دیدار برابر تیم‌های ملوان، صنعت‌نفت، استقلال تاجیکستان، سپاهان و النصر عربستان، ۴ تساوی و یک باخت عایدش شده است. این نتایج نه ‌چندان جالب توجه باعث شده سرخ‌پوشان تهرانی در لیگ برتر با در نظر گرفتن یک بازی کمتر نسبت به استقلال، ۶ امتیاز با رقیب سنتی خود در صدر جدول فاصله داشته باشند و ماجرای صعودشان به دور دوم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به روز پایانی کشیده شود.
پرسپولیس روزهای بسیار حساسی را پیش روی خود دارد و یحیی گل‌محمدی بخوبی از آن مطلع است. آنها حدفاصل ۱۴ تا ۲۳ آذر باید 3 مسابقه را به انجام برسانند که می‌تواند تکلیف خیلی از ابهامات را روشن کند
http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3917/1/272557/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۱ ۹ آذر ۱۴۰۲ | ۰۵:۳۵

#طنز_راه_راه

https://vatanemrooz.ir/?nid=3917&pid=5&type=0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۹ آذر ۱۴۰۲ | ۰۳:۴۵

صفحه نخست وطن امروز، ۹ آذر ۱۴۰۲

@vatanemrooz | http://vatanemrooz.ir

۱ ۸ آذر ۱۴۰۲ | ۱۱:۲۲

۶ میلیون نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد به سهامداران اضافه خواهند شد

طبق آخرین برآوردها و تقاطع‌گیری اظهارات مسؤولان، ۴۹ میلیون نفر هم‌اکنون مشمول سهام عدالت هستند. سالیان سال است موضوع افزایش مشمولان مطرح می‌شود؛ افراد زیادی هستند که در ثبت‌نام اولیه سهام اقدام نکردند و از سوی دیگر در این بازه زمانی دهک درآمدی تعدادی از افراد جامعه تغییر کرده است. دولت سیزدهم در اولین گام می‌خواهد فرآیند ثبت‌نام ۶ میلیون نفر از این جمعیت بازمانده را که استحقاق بیشتری برای دریافت سهام دارند انجام دهد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: جمعیت 5 تا ۶ میلیون نفری ایثارگران، بهزیستی و کمیته امداد به سهامداران عدالت اضافه خواهند شد که سبد سهام آنها در دولت در حال بررسی است.
وی در درباره نحوه واریز سود سهام عدالت در سال جاری گفت: به دلیل برگزار نشدن همزمان شرکت‌های پرتفوی سهام عدالت، امسال نیز در دو مرحله سود سهام عدالت برای مشمولان واریز خواهد شد که یک مرحله واریز در آذر است و بخش دوم هم اواخر سال پرداخت می‌شود.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3916/1/272504/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۱ ۸ آذر ۱۴۰۲ | ۰۵:۱۲

سرقت اعضای بدن شهدای فلسطینی جنگ غزه از سوی صهیونیست‌ها

روزنامه سوئدی «آفتن بلات» سال 2009 میلادی، گزارش تکان‌دهنده‌ای را درباره سرقت اعضای بدن فلسطینیان توسط رژیم اشغالگر قدس منتشر کرد.
اکنون پس از 14 سال، مستندات تکان‌دهنده و غیر قابل تصور دیگری از خرید و فروش اعضای بدن فلسطینیان منتشر شده است. آمارهای ارائه شده از سوی حماس از وجود حداقل 7 هزار مفقود در بمباران و نسل‌کشی صهیونیست‌ها در نوار غزه حکایت دارد. در این میان، دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی مستقل درباره ربودن اجساد از مجتمع پزشکی «الشفا» در غزه و بیمارستان اندونزی در شمال این باریکه توسط ارتش رژیم صهیونیستی شده است. در این گزارش آمده است: صهیونیست‌ها، یک گور جمعی را که ۱۰ روز پیش در یکی از حیاط‌های مجتمع پزشکی شفا حفر شده بود، نبش قبر کرده، برخی پیکرها را از آن بیرون آورده و اعضای بدن شهدا مانند قرنیه چشم و سایر اندام‌های حیاتی مانند کبد، کلیه‌ها و قلب را ربوده‌اند.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3916/1/272512/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۰ ۸ آذر ۱۴۰۲ | ۰۴:۵۸

گزارش یدیعوت آحارانوت از انصراف نیمی از سربازان و افسران یک گردان مستقر در غزه از ادامه خدمت

شاید سخت‌ترین دوران نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو در اسرائیل به یک سال اخیر بازمی‌گردد. او که زمانی معروف به «آقای امنیت» بود و خیلی از فرماندهان نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی از وی به عنوان مهره‌ای قدرتمند یاد می‌کردند، اکنون انتقادهای فراوانی را بر انگیخته؛ هم انتقاد به طرح اصلاحات قضایی و هم شکست بزرگ امنیتی و نظامی در عملیات توفان الاقصی که موجب به اسارت رفتن صدها صهیونیست و وارد شدن یکی از بزرگ‌ترین ضربه‌های امنیتی تاریخ نامشروع اسرائیل شده است.
اکنون خبر رسیده نیروهای ارتش هم از وی تمرد می‌کنند. بسیاری از چهره‌های رسانه‌ای در کانال‌های اسرائیلی، فرماندهان نظامی را به باد انتقاد گرفته‌اند. به نوشته یدیعوت آحارانوت، تصمیم برکناری ۲ فرمانده به اتهام عقب‌نشینی از درگیری‌ با عوامل گروه‌های فلسطینی در غزه منجر به بروز وضعیتی شبیه سرپیچی در یکی از لشکرهای نظامی رژیم شد و نیمی از سربازان و افسران یک گردان مستقر در غزه، از ادامه خدمت انصراف دادند.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3916/1/272510/0

🇮🇷 @Vatanemrooz

۱ ۸ آذر ۱۴۰۲ | ۰۳:۰۷

صفحه نخست وطن امروز، ۸ آذر ۱۴۰۲

@vatanemrooz | http://vatanemrooz.ir

۰ ۷ آذر ۱۴۰۲ | ۱۱:۲۴

مقاومت اسلامی با آزادی اسرای اسرائیلی در مرکز غزه نشان داد سیاست‌های نظامی نتانیاهو شکست خورده است

گردان‌های القسام شاخه نظامی حماس در یک عملیات روانی و رسانه‌ای بزرگ در روز سوم تبادل اسرا به میدان اصلی غزه و خیابان‌های مرکزی شهر رفت و اسرا را به صلیب سرخ تحویل داد. این حرکت حماس به حدی بار روانی و رسانه‌ای داشت که خیلی از تحلیلگران این موضوع را یک برد رسانه‌ای برای مقاومت اسلامی در غزه می‌دانند.
نتانیاهو و گالانت نخست‌وزیر و وزیر جنگ اسرائیل از روز ابتدایی جنگ غزه اعلام کردند تا نابودی حماس و آزادی تمام اسرای اسرائیلی در بند حماس عملیات نظامی را متوقف نمی‌کنند. این صحبت‌های آنان با شکست روبه‌رو شد و سر آخر با میانجی‌گری مصر و قطر به مذاکره برای تبادل اسرا تن دادند. حماس شرط کرد در مقابل هر یک اسیر اسرائیلی باید 3 فلسطینی آزاد شوند. پیش‌تر حماس در بیانیه‌ای اعلام کرده بود تبادل اسرا در شب یکشنبه از شمال غزه انجام شده است، در صورتی که ارتش اسرائیل در چند روز اخیر گفته بود شمال را از حماس پاک کرده است.

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/3915/1/272449/0

🇮🇷 @Vatanemroozlive stats