دنیای سیاست انتشار مقاله ها تحلیلها و اخبار سیاسی فرهنگی اجتماعی و اقتصادی رامین مجنون پیله رود کارشناس ارشد علوم سیاسی تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و بین المللی و مدیر کانال دنیای سیاست گپ httpsgapimdonyayehsiasat پیام رسانها donyayehsiasat


◀ خباثت های ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران ▶

🖊 ✍ رامین مجنون پیله رود
(کارشناس مسائل بین الملل)

(بخش دوم)

خروج آمریکا از برجام

آمریکا در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» نیز مانند دوره های قبلی ، آشکارا رویکرد تضعیف و بر اندازی نظام جمهوری اسلامی ایران را در پیش گرفته است. در این راستا ؛ ترامپ با اعلام خروج آمریکا از برجام و احیای تحریم های هسته ای علیه ایران ، وارد جنگ اقتصادی با هدف ایجاد فقر گسترده و بروز نا آرامی ها در ایران شده است. خروج ایالات متحده از برجام از جمله اقدامات خصمانه ای است که ترامپ پس از رسیدن به قدرت ، در جهت تضعیف موقعیت منطقه ای و جهانی ایران انجام داده است. دونالد ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی و همچنین پس از آن همواره برجام را یک توافق هسته ای بسیار خطرناک و به ضرر جامعه جهانی معرفی می کرد و مدعی بود ، برجام بدترین توافق در طول تاریخ آمریکاست و این توافق با توجه به اینکه برنامه های موشکی ایران و همچنین فعالیت های منطقه ای ایران را محدود نکرده است ، دارای نقائص فراوانی است. لذا در تاریخ ۱۳۹۷/۲/۱۸ به بهانه های ذکر شده بطور یک طرفه از برجام خارج شد.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یکجانبه غیر قانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ، حکومت ایران را در تضاد با صلح جهانی معرفی کرده و اعلام نموده است ، فشار ها علیه ایران تا زمان حصول توافق مناسب برای امنیت دنیا و آمریکا ادامه خواهد داشت. اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تحریم نفت ایران در بلند مدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد ، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.
تحریم هایی که آمریکا یک جانبه علیه ملت ایران اعمال می کند ، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائیکه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند. نمونه بارز آن معافیت ۸ کشور خریدار نفت ایران از لیست تحریم آمریکاست. «جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا نیز با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است ، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم ‌های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرده است.
ایران با برنامه ریزی دقیق و شایسته ، امکان استفاده از اختلافات قدرت های بین المللی و منطقه ای برایش وجود خواهد داشت.
در شش دهه گذشته ، آمریکا قدرت بلا منازع منطقه بوده است. اما اجرای موفق برجام و سیاست‌ های یکجانبه ‌گرایانه ترامپ ، موجب شکاف در روابط آمریکا و اروپا و همگرایی بیشتر قدرتهای جهانی بلوک شرق  و اروپا و نیز قدرتهای منطقه ‌ای همچون ایران و ترکیه و عراق شده است ، به ‌علاوه ، برجام به معیاری برای سایر قدرت‌ های جهانی به‌ ویژه اروپا ، چین ، روسیه و هند تبدیل شده تا معاهدات بین المللی را بدون حضور آمریکا به ‌پیش ببرند. در کنار عقب‌ نشینی واضح آمریکا از سایر معاهدات بین المللی می ‌تواند نظام بین المللی را به یک جهان چند قطبی سوق دهد.
ترامپ در راستای رسیدن به اهداف خود در جهت تضعیف حکومت ایران ، همواره با ادعای خود مبنی بر انجام آزمایش های موشکی توسط ایران برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای در جهت تحریک کشورهای منطقه و جهان گام برداشته است. هر چند این گفته ترامپ بعضاً مخالفانی هم داشته است ، ولی توانسته بعضی از کشورهای اروپایی و منطقه را با خود همراه سازد. از جمله کشورهای منطقه ای می توان اسرائیل ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نام برد. این در حالی است که تبیله مسرالی سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اذعان دارد ، آزمایش های موشکی ایران در راستای نقض توافق هسته ای (برجام) نمی باشد. از طرفی ایران نیز تأکید خاصی مبنی بر عدم قابلیت و طراحی حمل کلاهک های هسته ای توسط موشکهای بالستیک ایران دارد و اذعان می نماید طبق فتوای رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای مبنی بر حرام دانستن استفاده از سلاح هسته ای و همچنین پایبندی جمهوری اسلامی ایران به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای ، این کشور نیازی به سلاح هسته ای ندارد.

منبع : خبرگزاری دفاع پرس

لینک دسترسی به مطلب :

http://defapress.ir/fa/news/333428/خباثت‌های-ترامپ-علیه-جمهوری-اسلامی-ایران

دنیای سیاست

وبلاگ :
https://www.donyayehsiasat.blogfa.com

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat

آی دی
@donyayehsiasat

🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

۱ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۸

◀ خباثت های ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران ▶

🖊 ✍ رامین مجنون پیله رود
(کارشناس مسائل بین الملل)

(بخش اول)

آمریکا در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی جزء کشور های پرنفوذ در حکومت ایران نسبت به سایر کشور ها به شمار می رفت ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، نظام بر آمده از مردمی جمهوری اسلامی ایران که با استعانت از اوامر الهی و دینی ، با زعامت و رهبری حضرت امام خمینی (ره) - بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با شعار های «استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی» و «نه شرقی ، نه غربی ، جمهوری اسلامی» به ترتیب در مسائل سیاست داخلی و خارجی ، توانست با کسب استقلال در داخل کشور ، دست تمامی کشور های اجنبی را از میهن اسلامی ایران از جمله آمریکای جنایتکار کوتاه نماید.
آمریکا در زمان قبل از انقلاب سود سرشاری از کشور ایران به دست می آورد ، با مشاهده این وضعیت که سود خود را از دست رفته می دید ، از سلطنت نامشروع محمد رضا پهلوی حمایت نمود و در مواردی نیز جهت بقای سلطنت وی تلاش فراوانی انجام داد ؛ لذا پس از پیروزی انقلاب اسلامی که شاهد قطع ید خود از ایران بود ؛ از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی دست به شیطنت ‌هایی زد و همواره در جهت از بین بردن نظام جمهوری اسلامی ایران کوشید ، این قضیه در تمام دوران حکومت آمریکا توسط کلیه روسای جمهور ایالات متحده همواره پیگیری شد.

حالا و پس از ۴۰ سال مردم ایران بگونه ای نسبت به تهدیدات آمریکایی عادت کرده اند و به حدی جنگ نرم آمریکایی را با گوشت و پوست خود و بشکلی لحظه ای تجربه کرده اند که اگر به فرض محال روزی چشم از خواب بگشایند و تهدید یا فشاری از ناحیه آمریکا مشاهده نکنند ، احساس خواهند کرد در کشوری جز ایران زندگی می ‌کنند. این یعنی آنکه ایرانیان در این ۴۰ سال تهدیدات آمریکایی را نه تنها به خوبی هضم کرده و به آن عادت کرده ‌اند که آن را فرصتی قلمداد می ‌کنند برای مستقل زیستن و به همین خاطر هم هست که علی رغم افزایش مداوم تهدید ها نه تنها بر تحمل ملت ایران افزوده شده که بر حجم حضورشان در جبهه های حمایت از انقلاب روز به روز افزوده می ‌شود و راهپیمایی ۲۲ بهمن نشانه و سمبل و شاهدی بر این مدعاست.
طی ۴۰ سال گذشته آمریکا شاه ایران را حمایت کرد و سقوطش را دید ، در جنگ تحمیلی تمام قد از صدام حمایت کرد. شاهد شکست صدام بدون آنکه وجبی از خاک ایران کم شود ، بود. تحریم ‌های ایران را در صنعت هسته ای شدت داد ؛ اما ایران در کلوپ هسته ای کشور های پیشرفته و صنعتی جهان دید.
دونالد ترامپ نیز پس از رسیدن به قدرت در نوامبر ۲۰۱۶ (آبان ۱۳۹۵) از این قاعده مستثنی نبود ، در جهت پیشبرد اهداف کنگره آمریکا از هیچ اقدام ضد ایرانی دریغ نکرد و دشمنی خود و آمریکا را نسبت به ملت ایران بیش از پیش نشان داد. با روی کار آمدن ترامپ ، رئیس جمهور جنجالی آمریکا - واشنگتن سیاست های خصمانه تری علیه جمهوری اسلامی ایران ، اتخاذ کرده است.
ترامپ پس از رسیدن به ریاست جمهوری در آمریکا موضع ‌گیری در مورد توان دفاعی و موشکی ایران و تلاش‌ های پنهان و آشکار خود را در اعمال فشار های سیاسی در مجامع بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران همواره ادامه داده است.
دونالد ترامپ در این راستا تلاش فراوانی کرده است که جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکا به زانو در بیاید و مانند پیشینیان خود تحریمهای ظالمانه و غیر قانونی را که نتیجه آن - اعمال فشار بر مردم است - به زعم خود برای نجات آنها به کشورمان تحمیل نماید و حتی در بعضی موارد تحریم‌ هایی را که در گذشته توسط روسای جمهور قبلی بر داشته شده بود ، دوباره علیه کشورمان راه بیندازد.
در این مختصر به خباثت ها و اقدامات خصمانه دونالد ترامپ رئیس جمهور - جنگ طلب و جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا علیه ایران و مسائل مربوط به آن اشاره می کنیم :

منبع : خبرگزاری دفاع پرس

لینک دسترسی به مطلب :

http://defapress.ir/fa/news/333428/خباثت‌های-ترامپ-علیه-جمهوری-اسلامی-ایران

دنیای سیاست

وبلاگ :
https://www.donyayehsiasat.blogfa.com

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat

آی دی
@donyayehsiasat

🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

۰ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۵

◀ خباثت های ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران ▶

🖊 ✍ رامین مجنون پیله رود
(کارشناس مسائل بین الملل)

منبع : خبرگزاری دفاع پرس

لینک دسترسی به مطلب :

http://defapress.ir/fa/news/333428/خباثت‌های-ترامپ-علیه-جمهوری-اسلامی-ایران

دنیای سیاست
(در پیام رسان های تلگرام ، اینستا گرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat

🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

۰ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۲

◀ بررسی آینده کُرد ها پس از خروج آمریکا از سوریه ▶

در گفتگوی اختصاصی خبرگزاری رسمی کرد پرس با رامین مجنون پیله رود

(بخش دوم)

کارشناس مسائل سیاسی با توجه به مسائل پیش روی میدانی در منطقه ، اعلام کرد : علی ایحال ترامپ طبق شواهد میدانی علاوه بر اینکه پایگاه های خود را در مناطق "الجلبیه و هیمو" بطور کامل تخلیه کرده است ، در اولویت های زمانی در مناطق دیگر هم از قبیل شرق استان دیر الزور (شرق فرات) و منطقه التنف در جنوب استان حمص سوریه به همین طریق اقدام و به «پایگاه نظامی عین الاسد» منتقل خواهد نمود. بدین ترتیب این نیرو ها در گذشت زمان به تدریج در پایگاه های مستقر در عراق متمرکز خواهند شد. دانش آموخته دانشگاه علوم و تحقیقات ، در این خصوص گفت : آمریکا با خروج نظامیان خود از سوریه  و متعاقب آن از دست دادن حمایت نیرو های کرد شمال سوریه برگ برنده خود را در مقابل روسیه نیز از دست می‌دهد و دیگر اهرمی برای چانه ‌زنی در منطقه نخواهد داشت. این تصمیم آمریکا یا در گفتار بهتر تصمیم شخص ترامپ ، کاملا در زمان کنونی غیر منتظره بوده و یک شوک بزرگی در بدنه سیاست خارجی آمریکا ایجاد کرده است.

کُرد پرس - دور نمای وضعیت کُرد های سوریه در پرتو خروج آمریکا از سوریه چگونه خواهد بود؟

رامین مجنون پیله رود در پاسخ به این سوال ، اظهار داشت : آمریکایی ها پس از حدود ۵ سال فقط حدود ۲۵ در صد از شبه نظامیان کُرد را آموزش نظامی دادند که حدود ۱۰ هزار تن از آنان را شامل می شود و همین مسئله طرف مقابل را خشمگین کرده است.
وی ادامه داد : به نظر مي رسد در حال حاضر از نظر آمريکايي ها ترکيه ارزش بيشتری نسبت به کرد ها دارد و نقش کرد ها براي منافع ايالات متحده به پايان رسیده و آمريکایی ها در نهايت تصميم گرفته اند آنها را به عنوان قربانی به ترکيه تقدیم کنند. در واقع تصمیم آمریکا و در راس آن دونالد ترامپ از نگاهی دیگر به مثابه هدیه کریسمس به ولادیمیر پوتین و خیانتی بزرگ به کرد های سوریه بود که در جهت از بین بردن داعش و نابودی آن به مبارزه برخاستند و اینک قربانی تصمیم ترامپ شدند.
پژوهشگر و تحلیلگر مسائل بین المللی افزود : البته این مسئله (خروج نظامیان آمریکا از سوریه) خبری مسرت آور برای دو کشور ایران و ترکیه به دنبال خواهد داشت و آن ، اینکه دو همسایه از خلأ امنیتی آتی در سوریه برای پیشبرد اهداف ژئوپلیتیکی خود استفاده خواهند کرد.
وی افزود : در ضمن نیرو های دموکراتیک کرد سوریه که مورد حمایت آمریکا بودند ضمن اظهار ناخشنودی از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از مناطق کرد نشین شمال شرق سوریه ، آنرا خنجری از پشت از سوی آمریکا تعبیر کرده اند.
کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد : البته وضعیت این گروه ها بستگی به این خواهد داشت که تا چه مقدار کشور های منطقه کمک مالی و نظامی خود را به آنها ادامه دهند. خروج آمریکا از سوریه به خودی خود این نیرو ها را از بین نخواهد برد و آینده آنها بستگی به نحوه مراودات بین ترامپ و اردوغان خواهد داشت. کارشناس مسائل سیاسی و مدیر کانال دنیای سیاست در پایان ، گفت : در حال حاضر از نظر آمريکايي ها ترکيه ارزش بيشتری نسبت به کرد ها دارد و نقش کرد ها برای منافع ايالات متحده به پايان رسیده و آمريکایی ها در نهايت تصميم گرفته اند آنها را به عنوان قربانی به ترکيه تقدیم نمایند.

لینک اتصال به گفتگو :

https://goo.gl/kB1qio

منبع : خبرگزاری کردپرس

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat

🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

۰ ۸ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۶

◀ بررسی آینده کُرد ها پس از خروج آمریکا از سوریه ▶

در گفتگوی اختصاصی خبرگزاری رسمی کرد پرس با رامین مجنون پیله رود

(بخش اول)

کُردپرس - دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ / ٢٨ آذر ۹۷ ، دستور خروج نیرو های آمریکایی از سوریه را صادر کرد. ترامپ در توییتی نوشت : داعش را به اردوغان واگذار کردم. ترامپ از عقب‌نشینی "آرام و هماهنگ با ترکیه" سخن گفته است. بنا به گفته‌ ترامپ ، اردوغان به او ضمانت داده است تا با قدرت باقیمانده‌ داعش در سوریه را از بین ببرد. اما این موضوع مشخص نشده است که اردوغان کجا و چگونه با داعش خواهد جنگید ، چون داعش فقط در جنوب دیر الزور باقیمانده است و صد ها کیلومتر از مرز های ترکیه فاصله دارد. در واقع مسئله ترکیه کُرد ها و از بین ‌بردن موقعیت کُردی در شمال سوریه و تشکیل یک‌ استاتو نزدیک‌ به خود در شمال سوریه است. اگر آمریکا اجازه ورود ترکیه به سوریه را بدهد شاهد جنگ گسترده ای در این منطقه خواهیم بود و اگر کُرد ها نتوانند دولت مرکزی سوریه را به مرز ها بیاورند ، شاهد تهاجم سنگین ترکیه در این‌ مناطق خواهیم بود. در همین‌ حال مقامات دولتی سوریه و کُرد اعلام کرده اند که ارتش سوریه در منبج شهری که به محل تنش کُرد ها و ترکیه تبدیل شده است ، وارد شده اند و آماده دفاع از هر گونه حمله ارتش ترکیه به خاک سوریه هستند. برای این‌ منظور خبرگزاری رسمی کُرد پرس در گفت و با کارشناس مسائل سیاسی به بررسی ابعاد این‌ موضوع پرداخته است.

  «رامین مجنون پیله رود» کارشناس مسائل سیاسی و مدیر کانال دنیای سیاست ، با تاکید بر ترجیح دادن ترکیه به جای کُردها از سوی ایالات متحده ، معتقد است : به نظر مي رسد در حال حاضر از نظر آمريکايي ها ترکيه ارزش بيشتري نسبت به کرد ها دارد و نقش کردها براي منافع ايالات متحده پايان يافته و آمريکايي ها در نهايت تصميم گرفته اند آنها را به عنوان قرباني تقديم ترکيه کنند.

کُرد پرس - به نظر شما خروج آمریکا از سوریه و استقرار نظامیان آمریکایی در عراق چقدر محتمل خواهد بود و اساساً سیاست ایالات متحده در این رابطه چیست؟

کارشناس مسائل خاورمیانه در این باره گفت : اینکه ترامپ علت خروج نیرو های نظامی آمریکا از سوریه را شکست داعش و پایان ماموریت آمریکا در سوریه عنوان کرده است ؛ این دلیل ترامپ برای عوام فریبی است. به نظر بنده رایزنی اردوغان و ترامپ اهمیت بیشتری از آنچه ترامپ آن را شکست داعش - اعلام کرده ، در تصمیم او تاثیر داشته است. همه بازیگران ، از جمله آمریکا می دانند که گروهای تروریستی هنوز فعالیت گسترده ای در سوریه دارند و داعش در سوریه هنوز شکست کامل نخورده است.
رامین مجنون پیله رود با اشاره به مسائل رئالیستی در جهان ، اظهار داشت : بنابراین با نگاهی واقع ‌گرایانه اینگونه استنباط می‌ شود که چون داعش در سوریه و عراق تقریبا از بین رفته است ، دیگر منافع مشترکی بین ایالات متحده و کرد های سوریه وجود ندارد و ادامه حضور نظامیان آمریکایی نیز جز هزینه برای آمریکا سودی نخواهد داشت.

لینک اتصال به گفتگو :

https://goo.gl/kB1qio

منبع : خبرگزاری کردپرس

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat

🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

۰ ۸ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۶

◀ بررسی آینده کُرد ها پس از خروج آمریکا از سوریه ▶

در گفتگوی اختصاصی خبرگزاری رسمی کرد پرس با رامین مجنون پیله رود

https://goo.gl/kB1qio

دنیای سیاست
(در پیام رسان های تلگرام ، اینستا گرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :
@donyayehsiasat
🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

۰ ۸ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۶

🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

◀ کُرد های سوریه در رقابت میان آمریکا و روسیه ▶

(گفتگوی اختصاصی خبرگزاری رسمی کردپرس با رامین مجنون پیله رود)

کارشناس مسائل سیاسی گفت : کُرد های سوریه تنها ابزار قدرت آمریکا در تحولات سوریه هستند و اگر آن ها از آمریکا گرفته شوند ، ایالات متحده از کمترین میزان قدرت در عرصه میدانی در مقابل دیگر بازیگران برخوردار خواهد بود و از طرف دیگر ، روسیه در آینده ممکن است برای رسیدن به اهداف خود در منطقه ، حتی در تدوین قانون اساسی سوریه در حمایت از نیروهای کُرد شمال آن کشور بر آید.

«رامین مجنون پیله رود» کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با کُرد پرس با اشاره به آینده روابط آمریکا و کُردهای سوریه ، اظهار کرد : آمریکا و در راس آن ترامپ در جهت تامین منافع خودش و تا زمانی که کُردهای شمال سوریه منافع آنها را تامین کند ، به حمایت خود از آنها ادامه خواهد داد و از طرفی آمریکا به دنبال هژمونی و هیمنه از دست رفته خودش در منطقه است و برای مقابله با ترکیه که در حال رسیدن به قدرت و جولان در منطقه خاورمیانه می باشد ، با نزدیک شدن به کُرد های شمال سوریه در صدد تضعیف ضمنی ترکیه از این طریق بر می آید.
وی ادامه داد : آمریکا استراتژی جدید دیگری هم مبتنی بر تجزیه ‌طلبی سوریه از طریق نیروهای موسوم به گارد مرزبانی قرار داده ، این موضوع واکنش منفی بسیاری از طرف‌ های منطقه ‌ای به استثنای رژیم صهیونیستی را به دنبال داشته است.
وی افزود : کُرد های سوریه اکنون تنها ابزار قدرت و برگ برنده آمریکا در تحولات سوریه هستند و عملا اگر کردهای سوریه از آمریکا گرفته شوند ، این کشور از کمترین میزان قدرت در عرصه میدانی در مقابل دیگر بازیگران و قدرت ‌ها برخوردار نخواهد بود.
این کارشناس مسائل‌سیاسی ، ضمن‌ بیان‌این‌ مطلب که احتمال ‌نزدیکی روسیه و کُرد ها وجود دارد ، خاطر نشان کرد : در این وضعیت نزدیک شدن کُردهای سوریه به روسیه می تواند منجر به شکست استراتژیک واشنگتن در سوریه شود. با این حال روس ‌ها در شرایط کنونی حمایت ‌ها و همکاری ‌های خود را با نیروهای نظامی کُرد سوری بیش از گذشته توسعه خواهند داد.
مجنون‌ پیله رود تصریح کرد : این نیرو ها متحدان اصلی آمریکا در سوریه محسوب می ‌شوند و از سوی دیگر ، روسیه و آمریکا دو رقیب فرا منطقه ‌ای در عرصه بحران سوریه هستند. در حقیقت کرد های سوریه می ‌توانند ابزار یا عاملی برای پیشبرد سیاست‌ های روس ‌ها در برابر آمریکا و ترکیه باشند.
کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به دلایل ارتباط روسیه و کُرد ها ، توضیح داد : خواست روسیه از ارتباط با کُرد های سوریه این است که در عرصه تحولات بحران سوریه شکستی استراتژیک را به آمریکا تحمیل کند. یکی دیگر از اهداف روس‌ها از حمایت کُرد های سوریه و نزدیکی به آن ‌ها ایجاد فشار بر ترکیه است.
مجنون پیله رود اذعان کرد : لذا به نظر می رسد روسیه در آینده نیز برای رسیدن به اهداف خود در منطقه حتی ممکن است در تدوین قانون اساسی سوریه در حمایت از نیروهای کُرد شمال آن کشور بر آید.

لینک اتصال به گفتگو :

https://goo.gl/xM9ypz

منبع : خبرگزاری کردپرس

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat

🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

۰ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۵

در گفتگوی اختصاصی خبرگزاری رسمی کُردپرس با رامین مجنون پیله رود : کرد های سوریه در رقابت میان آمریکا و روسیه

https://goo.gl/xM9ypz

دنیای سیاست
(تلگرام و اینستاگرام)

@donyayehsiasat
🍃🌹🍃🌹🍃🌹

۰ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۰
۰ ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۲:۳۸
۰ ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۲:۳۸

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️


⬛🏴 ️⬛️ منزل به منزل ⬛ 🏴 ⬛️


پنجم محرم الحرام ۶۱ ه . ق

اعزام شبث بن ربعی به کربلا

در روز پنجم محرم‌الحرام سال ۶۱ هجرى قمرى عبيدالله بن زياد مردي را به دنبال شبث بن ربعي فرستاد تا وي را به كربلا گسيل كند.

شبث بن ربعي در آن روز خود را به بيماري زده بود و قصد داشت كه ابن زياد او را از رفتن به كربلا معاف كند ولي عبيدالله بن زياد براي او پيغام فرستاد كه مبادا از كساني باشي كه خداوند در قرآن فرموده است چون به مؤمنین رسند گويند از ايمان آورندگانيم و هنگامی‌که به نزد ياران خود كه همان شیطان‌اند، روند اظهار دارند ما با شماييم و مؤمنین را به سخره مي‌گيريم و به او خاطرنشان ساخت كه اگر بر فرمان ما گردن مي‌نهي و در اطاعت مايي، در نزد ما بايد حاضر شوي.

شبث بن ربعي شبانگاه نزد عبيدالله آمد تا رنگ گونه او را نتواند به‌خوبی تشخيص دهد. ابن زياد به او مرحبا گفته و در نزد خود بنشاند و گفت: بايد به كربلا روي، پس شبث قبول كرد و عبيدالله او را به همراه هزار سوار به‌سوی كربلا گسيل داشت.

پس عبيدالله بن زياد به شخصي به نام زحربن قيص با پانصد سوار مأموریت داد كه بر جسر(پل) صداه ايستاده و از حركت كساني كه به عزم ياري امام حسين (ع) از كوفه خارج مي‌شوند جلوگيري كند. فردي به نام عامر بن ابي سلامه كه عازم بود براي پيوستن به امام (ع) از برابر زحربن قيس و سپاهيانش گذشت ، زحربن قيس به او گفت: من از تصميم تو آگاهم كه مي‌خواهي حسين را ياري كني بازگرد!

ولي عامربن ابي سلامه به زحربن قيس و سپاهش حمله‌ور شد و از ميان سپاهيان گذشت و كسي جرأت نكرد تا او را دنبال كند. عامر خود را به كربلا رساند و به امام حسين (ع) ملحق شد تا به درجه رفيع شهادت نائل آمد او از اصحاب امیرالمؤمنین علي بن ابيطالب (ع) بود كه چندين جنگ در ركاب آن حضرت شمشير زده است.

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat
سروش :
https://sapp.ir/donyayehsiasat
ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/1592262660C34ecac6a74
گپ :
https://gap.im/donyayehsiasat
آی گپ :
https://iGap.net/join/MtetrjyitalF5A2lXgRsY9q9T
ویسپی :
http://wispi.me/channel/donyayehsiasat
بیسفون :
http://bpn.im/donyayehsiasat
بله :
https://ble.im/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat
ادمین
@nima_ras

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۳

منزل به منزل (۵)

اعزام شبث بن ربعی
به کربلا

دنیای سیاست
(در پیام رسان های تلگرام ، اینستا گرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :
@donyayehsiasat

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۴

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️


⬛🏴 ️⬛️ منزل به منزل ⬛ 🏴 ⬛️

چهارم محرم الحرام ۶۱ ه . ق

لشگر یزید به سوی کر بلا

هنوز آفتاب روز چهارم محرم از منتهي‌اليه افق برنخاسته بود كه كنانه بن ‏عتيق به كاروان امام حسين (ع) ملحق شد. كنانه بن عتيق پيرمردي از شهداي كربلاست كه در حمله نخست به ‏شهادت رسيد و از عابدان و قاريان آن شهر بود و در ايامي كه سيدالشهدا (ع) به كربلا ‏رسيد، خود را به آن حضرت رساند. كنانه يكي از اصحاب امام علي (ع) بود كه در ركاب آن ‏حضرت يك پاي خود را ازدست‌داده بود.‏

همچنين در اين روز عبيدالله ‏بن زياد مردم را در مسجد كوفه گردآورد و خود به منبر رفت و گفت:اي مردم! شما آل ابي ‏سفيان را آزموديد و آن‌ها را چنان‌که مي‌خواستيد يافتيد، يزيد را مي‌شناسيد كه دارای سيره ‏و طريقه‌اي نيكو است و به زيردستان احسان مي‌كند و عطاياي او بجاست. پدرش نيز ‏چنين بود و اينك يزيد دستور داده است كه بهره شما را از عطايا بيشتر كنم و پولي نزد ‏من فرستاده است كه در ميان شما قسمت نموده و شما را به جنگ با دشمنش حسين ‏بفرستم! اين سخن را به گوش جان بشنويد و اطاعت كنيد.‏
سپس از منبر به زير آمد و براي مردم شام نيز عطايايي مقرر كرد و دستور داد تا در تمام ‏شهر ندا كنند كه مردم براي حركت آماده باشند و خود و همراهانش به‌سوی نخيله ‏حركت كرد و حصين بن نمير، حجار بن ابجر، شبث بن ربعي و شمر بن ذي‌الجوشن را به كربلا ‏گسيل كرد که عمر بن سعد را در جنگ با حسين كمك كنند.

پس از اعزام عمر بن سعد به ‏كربلا، شمر بن ذي‌الجوشن اولين فردي بود كه با چهار هزار نفر سپاهي آزموده براي جنگ ‏با امام حسين (ع) اعلام آمادگي كرد و بعد يزيد بن ركاب كلبي با دو هزار نفر، حصين بن ‏نصير با چهار هزار نفر، مضايربن وهينه با سه هزار نفر و نصر بن حرثه با دو هزار نفر ‏كه جمعاً بیست هزار نفر مي‌شدند به‌سوی كربلا رفتند.

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat
سروش :
https://sapp.ir/donyayehsiasat
ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/1592262660C34ecac6a74
گپ :
https://gap.im/donyayehsiasat
آی گپ :
https://iGap.net/join/MtetrjyitalF5A2lXgRsY9q9T
ویسپی :
http://wispi.me/channel/donyayehsiasat
بیسفون :
http://bpn.im/donyayehsiasat
بله :
https://ble.im/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat
ادمین
@nima_ras

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۸

منزل به منزل (۴)

لشگر یزید به سوی کربلا

دنیای سیاست
(در پیام رسان های تلگرام ، اینستا گرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :
@donyayehsiasat

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۰

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️


⬛🏴 ️⬛️ منزل به منزل ⬛ 🏴 ⬛️

سوم محرم الحرام ۶۱ ه . ق

اعزام لشگر به سوی کربلا (۳)

عمر بن سعد يك روز بعد از ورود امام به كربلا يعني روز سوم محرم با ‏چهار هزار سپاه از اهالي كوفه وارد كربلا شد.‏ برخي نوشته‌اند كه قوم بنوزهره نزد عمر بن سعد آمده و گفتند: تو را به ‏خدا سوگند می‌دهیم كه از اين كار (مقابله با امام حسين (ع)) درگذر و تو داوطلب جنگ ‏با حسين مشو، زيرا اين باعث دشمني ميان ما و بني‌هاشم مي‌شود. عمر بن سعد نزد ‏عبيدالله رفت و استعفا كرد ولي عبيدالله استعفاي او را نپذيرفت و او تسليم شد.

برخي از ‏تاريخ نويسان نوشته‌اند عمر بن سعد دو پسر داشت يكي به نام حفص كه پدر را تشويق و ‏ترغيب به رفتن مي‌كرد تا با امام (ع) مقاتله كند ولي فرزند ديگرش او را به‌شدت از اقدام ‏به چنين كاري بر حذر مي‌داشت و سرانجام حفص نيز با پدرش راهي كربلا شد.‏

از وقايعي كه در روز سوم محرم‌الحرام ذکرشده اين است كه امام (ع) قسمتي از زمين ‏كربلا را كه قبرش در آن واقع است از اهل نينوا و غاضريه به شصت هزار درهم خريداري ‏كرد و با آن‌ها شرط كرد كه مردم را براي زيارت قبرش راهنمايي نموده و زوار او را تا سه روز ‏ميهماني كنند.‏

سان بن فائد مي‌گويد من نزد عبيدالله بودم كه نامه عمر بن سعد را آوردند و در آن نامه ‏چنين آمده بود چون من با سپاهيانم در برابر حسين و يارانش پياده شدم قاصدي نزد او ‏فرستاده و از علت آمدنش جويا شوم او در جواب گفت: اهالي اين شهر براي من نامه ‏نوشته و نمايندگان خود را نزد من فرستاده و از من دعوت كرده‌اند. 
عبيدالله چون نامه ‏عمر بن سعد را خواند، گفت: اکنون‌که در چنگ ما گرفتارشده اميد نجات دارد! ولي حالا ‏وقت فرار نيست.‏

عبيدالله به عمر بن سعد نوشت نامه تو رسيد و از مضمون آن اطلاع يافتم از حسين بن ‏علي بخواه تا او و تمام يارانش با يزيد بيعت كنند، اگر چنين نكرد ما نظر خود را خواهيم ‏نوشت!
چون اين نامه به دست عمر بن سعد رسيد گفت: مي‌پندارم كه عبيدالله بن زياد ‏خواهان عافيت و صلح نيست عمر بن سعد، نامه عبيدالله بن زياد را به اطلاع امام حسين ‏نرساند زيرا مي‌دانست كه آن حضرت با يزيد هرگز بيعت نخواهد كرد.‏

عبيدالله بن زياد پس از اعزام عمر بن سعد به كربلا، انديشه اعزام سپاهي انبوه را در سر ‏مي‌پروراند و بعضي نوشته‌اند كه مردم كوفه جنگ كردن با امام حسين (ع) را ناخوش ‏مي‌داشتند و هر كس را به جنگ آن حضرت روانه مي‌كردند بازمي‌گشت عبيدالله بن زياد ‏شخصي را به نام سويدبن عبدالرحمان فرمان داد تا در اين مسئله (فرار از جنگ) تحقيق كند ‏و متخلفان را نزد او برد و او يك نفر شامي را كه براي انجام امر مهمي از لشکرگاه به ‏كوفه آمده بود ، گرفته و نزد عبيدالله برد و او دستور داد سر آن مرد شامي را از تنش جدا ‏نمايند تا كسي جرئت سرپيچي از دستورات او را نكند! نوشته‌اند كه آن مرد شامي براي ‏طلب ميراث به كوفه آمده بود.

عبيدالله شخصاً از كوفه به‌طرف نخيله حركت كرد و كسي را نزد حصين بن تميم كه به ‏قادسيه رفته بود ، فرستاد او به همراه چهار هزار نفر كه با او بودند به نخيله آمد، سپس كثر ‏بن شهاب حارثي، محمد بن اشعث، قعقاع بن سويد و اسماء بن خارجه را طلب كرد و ‏گفت: در شهر كوفه گردش كنيد و مردم را به طاعت و فرمان برداي از يزيد و من فرمان ‏دهيد و آنان را از نافرماني و برپا كردن فتنه بر حذر داريد و آنان را به لشکرگاه فراخوانید ‏پس آن چهار نفر طبق دستور عمل كردند و سه نفر از آن‌ها به نخليه نزد عبيدالله بازگشتند ‏و كثير بن شهاب در كوفه ماند و در ميان كوچه‌ها و گذرگاه‌ها مي‌گشت و مردم را به ‏پيوستن به لشكر عبيدالله تشويق مي‌كرد و آنان را از ياري امام حسين (ع) بر حذر ‏مي‌داشت.‏

عبيدالله گروهي سواره را بين خود و عمر بن سعد قرار داد كه هنگام نياز از وجود آن‌ها ‏استفاده شود و هنگامی‌که او در لشکرگاه نخيله بود شخصي به نام عمار بن ابي سلمه ‏تصميم گرفت كه او را ترور كند ولي موفق نشد و به‌طرف كربلا حركت كرد و به امام ‏ملحق و شهيد شد.‏

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat
سروش :
https://sapp.ir/donyayehsiasat
ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/1592262660C34ecac6a74
گپ :
https://gap.im/donyayehsiasat
آی گپ :
https://iGap.net/join/MtetrjyitalF5A2lXgRsY9q9T
ویسپی :
http://wispi.me/channel/donyayehsiasat
بیسفون :
http://bpn.im/donyayehsiasat
بله :
https://ble.im/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat
ادمین
@nima_ras

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۱ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۱

منزل به منزل (۳)

اعزام لشگر به سوی کربلا
دنیای سیاست
(در پیام رسان های تلگرام ، اینستا گرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :
@donyayehsiasat

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۵

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️


⬛🏴 ️⬛️ منزل به منزل ⬛ 🏴 ⬛️

دوم محرم الحرام ۶۱ ه . ق

ورود به کربلا (۲)

كاروان امام پس از حركت و طي مسيري كوتاه به منطقه‌اي رملي ‏كه با نخلستان و تپه ماهوري احاطه شده بود رسيد. وقتي به آن جا رسيدند ، حضرت ‏فرمود : نام اين زمين چيست؟ عرض شد : كربلا. حضرت فرمود : پروردگارا! از اندوه و بلا به ‏تو پناه مي‌برم. سپس حضرت فرمود :
توقف كنيد و رحل اقامت بيفكنيد. به خدا اين جا ‏محل خوابيدن شتران ما و جاي ريخته شدن خون ما و قتلگاه و مدفن ماست و به خدا در ‏اين جا حريم حرمت ما شكسته مي‌شود و جدم همين را به من خبر داده است...‏

سپس اصحاب امام پياده شدند و حر و لشكرش هم در ناحيه ديگري مقابل امام پياده ‏شدند. حضرت در گوشه‌اي نشست و به اصلاح شمشير خود پرداخت در حالي كه اين ‏شعار را مي‌خواند :
اي روزگار! چه بسيار صبح و شام كه صاحب و طالب حق كشته گشته ‏و روزگار بدل نمي‌پذيرد و امور به خداي بزرگ بازمي‌گردد و هر موجود زنده‌اي اين راه را كه ‏من رفتم خواهد رفت.
زنان حرم ناله سردادند... ام ‏كلثوم صدا مي‌زد اي واي يا محمد ، اي واي يا علي ، اي وای مادرم ، اي واي يا فاطمه ، اي ‏واي يا حسن ، اي واي يا حسين ، اي واي از بيچارگي بعد از تو يا اباعبدالله!‏

هنگامي كه قافله كربلا به منزل رسيد و لشكر حر جلوي امام حسين (ع) و اصحابش را ‏گرفت و خبر مي‌رسيد كه از كوفه لشكر آماده آمدن به كربلاست ، جريان واضح گشت و ‏معلوم شد كه حسين (ع) و ياران همراهش كشته مي‌شوند. ابي‌عبدالله يارانش را جمع ‏كرد و خطبه‌اي خواند و پس از حمدوثناي الهي فرمود: اما بعد اي اصحاب من ، مي‌بينيد كه ‏چه پيش آمده است. يعني صحبت از كشته شدن است.
خيلي مختصر مي‌فرمايد : از عمر ما به همين ‏اندازه باقي مانده است.
از آن جمله فرمايشات امام حسين (ع) است كه مي‌فرمايد :
آيا ‏نمي‌بينيد كه كار به جايي رسيده كه حق پايمال شده و به آن عمل نمي‌شود و باطل رواج ‏يافته است و به معروف عمل نمي‌شود و از منكر نهي نمي گردد جا دارد كه مومن آرزوي ‏مرگ كند اما من مرگ را جز سعادت نمي‌بينم و زندگي با اين ظالمها جز ذلت نيست.‏

مقصود آن حضرت را اصحاب فهميدند و اعلام جان نثاري كردند. خورشيد خود را به معركه ‏رسانده و گرماي طاقت‌فرسايش امان همه را ربوده بود و تشنگي بر هر دو سپاه غلبه ‏كرده بود امام (ع) دستور داد كه به همه سپاه حر و اسبهاي آنان آب بدهند و آنان را ‏سيراب كنند و امام (ع) و ياران هم آب نوشيدند.‏

همچنين در اين روز امام حسين (ع) اولين خطبه خود براي سپاه حر را خواندند. آفتاب به ‏وسط آسمان رسيده بود هنگام نماز ظهر بود. امام به حجاج بن مسروق جعفر امر كرد ‏اذان بگويد: سپس امام (ع) با عبا ، ردا و نعلين بعد از حمد و سپاس خداوند چنين فرمود : 
اي مردم ، من از خداي شما و شما پوزش مي‌طلبم من پيش شما نيامدم مگر وقتی‌که ‏نامه‌هایتان رسيد قبل از اينكه من شما را بيابم، نامه‌هاي شما به من رسيد كه ما را ‏امامي نيست ، شايد خداوند ما را بر هدايت مجتمع كند اگر بر همان گفتار هستيد، من به‌سوی شما آمدم اگر شما به عهدها و پیمان‌های خود ، آن‌گونه كه من اطمينان يابم، به من ‏قول مي‌دهيد به سرزمين شما وارد مي‌شوم. 
آن‌ها ساكت بودند به مؤذن گفته شد اذان را ‏بگويد امام (ع) به حر گفت تو با يارانت نماز بگزار ، حر گفت : نه شما بخوان ما نيز به همراه ‏تو نماز مي‌خوانيم سپس امام با آن‌ها نماز خواند.

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat
سروش :
https://sapp.ir/donyayehsiasat
ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/1592262660C34ecac6a74
گپ :
https://gap.im/donyayehsiasat
آی گپ :
https://iGap.net/join/MtetrjyitalF5A2lXgRsY9q9T
ویسپی :
http://wispi.me/channel/donyayehsiasat
بیسفون :
http://bpn.im/donyayehsiasat
بله :
https://ble.im/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat
ادمین
@nima_ras


⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۵

منزل به منزل (۲)

ورود به کربلا


دنیای سیاست
(در پیام رسان های تلگرام ، اینستا گرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :
@donyayehsiasat

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۱:۱۳

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️


⬛🏴 ️⬛️ منزل به منزل ⬛ 🏴 ️⬛️

اول محرم الحرام ۶۱ ه . ق

منزل قصر بنى مقاتل (۱)

امام عليه ‏السلام روز چهارشنبه اول ماه محرم‌الحرام سال شصت ‌و یک هجرى بر اين منزل وارد شدند. 
عمرو بن مشرقى گفت: با پسرعمویم بر امام حسين عليه ‏السلام وارد شدم و آن حضرت در «قصر بنى مقاتل» بود و بر او سلام كرديم، امام پرسيد: آيا به يارى من مى‏ آيى؟!
من گفتم: مردى هستم كه عائله زيادى دارم و مال بسيارى از مردم نزد من است و نمی‌دانم كار به كجا مى ‏انجامد و خوش ندارم امانت مردم از بين برود؛ و پسرعمویم نيز همانند من پاسخ داد.
امام عليه ‏السلام فرمود: پس از اینجا برويد كه هر كس فرياد ما را بشنود و يا ما را ببيند و لبيك نگويد و به فرياد برنخيزد، بر خداوند است كه او را به بينى در آتش اندازد.
عقبة بن سمعان مى‏ گويد: در اواخر شب، امام حسين عليه‏ السلام دستور داد از «قصر بنى مقاتل» آب برداشته و كوچ كنيم، چون حركت كرديم و ساعتى ركاب زديم امام عليه‏ السلام همان‌گونه كه سوار بود مختصرى به خواب رفت، سپس بيدار شد درحالی‌ که مى‏ فرمود: «انا لله و انا اليه راجعون و الحمدالله رب‌العالمین» و دو يا سه مرتبه اين جمله را تكرار كرد.
على بن الحسين عليه ‏السلام روى به پدر نمود و گفت: اى پدر! جانم به فداي تو باد، خدا را حمد كرديم و آیه استرجاع خواندى، علت چيست؟
امام (ع) فرمود : پسرم! در اثنای راه مختصرى بخواب رفتم شخصى را ديدم كه سوار بر اسب بود و گفت: اين قوم سير مى ‏كنند و اجل هم به‌ سوی آنان درحرکت است، دانستم كه خبر مرگ ماست كه به ما داده‌شده است.
امام عليه ‏السلام فرمود: سوگند به آن‌کسی كه بازگشت بندگان به‌سوی اوست ما برحقیم. على بن الحسين عليه‏السلام گفت: پس ما را باكى از مرگ نيست كه بميريم و بر حق باشيم.
امام عليه ‏السلام فرمود: خداوند تو را جزاى خير دهد آن‌گونه كه پدرى را به فرزندش جزاى خير دهد.

چون سپيده صبح دميد، امام پياده شد و نماز صبح گزارد و با شتاب سوار شد و با ياران خود حركت كردند؛ حر مى‏ خواست آن حضرت را به سمت كوفه حركت دهد ولى امام به‌شدت امتناع مى‏ كرد تا چاشتگاه كه به «نینوا» رسيدند، ناگاه سوارى از دور پديدار شد كه مسلح بود و از كوفه مى‏ آمد، همه ايستادند و او را تماشا مى‏ كردند، همین‌که رسيد به حر و همراهانش سلام كرد بی‌آنکه به امام حسين و اصحابش سلام كند، و بعد مكتوبى را به دست حر داد كه از عبيدالله بن زياد بود به اين مضمون: 
چون نامه من به تو رسيد و فرستاده من نزد تو آيد، حسين را نگاه‌دار و كار را بر او تنگ گير، و او را فرود مياور مگر در بيابان بى سنگر و بدون آب! و من به قاصد گفته ‏ام از تو جدا نگردد تا خبر انجام دادن فرمان مرا بياورد، والسلام.
حر خدمت امام آمد و نامه را براى آن حضرت قرائت كرد، امام به او فرمود: بگذار در «نینوا» و يا «غاضريات» و يا «شفيه» فرود آييم.
حر گفت: ممكن نيست زيرا عبيدالله اين آورنده نامه را بر من جاسوس گمارده است!
زهير گفت : به خدا سوگند چنان مى ‏بينم كه پس‌ از این كار سخت‏تر گردد ، اى پسر رسول خدا! قتال با اين گروه در اين ساعت براى ما آسان‌تر است از جنگ با آن‌ها كه بعد از این مى‏ آيند ، به جان خودم قسم كه بعد از ايشان كسانى آيند كه ما طاقت مبارزه، با آن‌ها را نداريم.
امام عليه ‏السلام فرمود : من ابتدا به جنگ با اين جماعت نمی‌کنم.
پس آن حضرت به حر التفات كرد و فرمود : كمى جلوتر برويم! پس مقدارى از مسافت را امام عليه ‏السلام با حر و همراهانش پيمودند تا به زمين «كربلا» رسيدند.

دنیای سیاست

تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD6lNoS1saPkGn_-lA
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/donyayehsiasat
سروش :
https://sapp.ir/donyayehsiasat
ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/1592262660C34ecac6a74
گپ :
https://gap.im/donyayehsiasat
آی گپ :
https://iGap.net/join/MtetrjyitalF5A2lXgRsY9q9T
ویسپی :
http://wispi.me/channel/donyayehsiasat
بیسفون :
http://bpn.im/donyayehsiasat
بله :
https://ble.im/donyayehsiasat

آی دی کانال (در پیام رسان های تلگرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :

@donyayehsiasat
ادمین
@nima_ras


⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️

۰ ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۱:۰۶

منزل به منزل (۱)

منزل قصر بنی مقاتل

دنیای سیاست
(در پیام رسان های تلگرام ، اینستا گرام ، ایتا ، سروش ، ویسپی ، بله ، گپ و آی گپ) :
@donyayehsiasat

⬛️ ⬛️ ⬛️ 🏴🏴🏴 ⬛️ ⬛️ ⬛️live stats